Public PK-12 School District in Dalton, Georgia

Dalton Public Schools News

Young Georgia Authors Celebration Highlights Outstanding Student Authors

Dalton Public Schools held its annual Young Georgia Authors celebration on Wednesday, March 30 at Hammond Creek Middle School. The school, district and Northwest Georgia Regional Educational Service Agency (RESA) winners were all recognized at the event. Those students who won the RESA competition will go on to compete at the state level next month.

This year, Dalton Public Schools students received more awards at the RESA level than any other school district. 

The program included a dance performance, "Red Balloon," by the Dalton Dance Theatre, a scene from "Sideways Stories from Wayside School" by the Hammond Creek Drama students and a musical number from "Little Women" by the Dalton High School drama students. 

View photos from the event:

The 2021-2022 RESA Winners were: 

  • Charles Mosteller, Brookwood School, "Terifyd!" 
  • Eva Smith, Westwood School, "Our Last Summer Adventure"
  • Brooke Schlisner, Dalton High School, "If I don't make it to Sunday"

The 2021-2022 RESA Honorable Mentions were: 

  • Harper Weeks, Westwood School, "Terror at the Towers"
  • Lillian Bowers, Hammond Creek Middle School, "Stone Cold" 
  • Jazmin Nunez, Dalton High, "The Sky is Blue" 

 

The 2021-2022 School and District Winners were: 
 

Blue Ridge School

  • Kindergarten - Veronica Hernandez
  • 1st Grade - Thiago Ramirez
  • 2nd Grade - Martin Sandoval
  • 3rd Grade - Kevin Menjivar 
  • 4th Grade - Briyan Hercules 
  • 5th Grade - Dylan Cruz-Alfaro 

Brookwood School

  • Kindergarten - Charles Mosteller *District Winner 
  • 1st Grade - Beckham Natola
  • 2nd Grade - Abram Murillo
  • 3rd Grade - Gabrielle Kidd
  • 4th Grade - Sophia Zhang
  • 5th Grade - David Yahir Gonzalez

City Park School

  • Kindergarten - Sanaya Hassan 
  • 1st Grade - Kely Carrillo
  • 2nd Grade - Anthony Ramirez
  • 3rd Grade - Evelyn Herrera
  • 4th Grade - Eshal Ahmed
  • 5th Grade - Lailah Rodriguez *District Winner 

Park Creek School

  • Kindergarten - Amari Smith 
  • 1st Grade - Miah Martinez
  • 2nd Grade - Marcello Martinez *District Winner 
  • 3rd Grade - Melanie Guijon
  • 4th Grade - Eder Torres
  • 5th Grade - Rebeca Molina-Delabra 

Roan School

  • Kindergarten - Allah Guzman Lopez
  • 1st Grade - Wendy Perez Adame *District Winner 
  • 2nd Grade - Alyson Garcia
  • 3rd Grade - Ariana Guzman Lopez
  • 4th Grade - Sayani Guijarro Luna
  • 5th Grade - Melody Zamora 

Westwood School

  • Kindergarten - Adrianna Austin
  • 1st Grade - Juliet Brown
  • 2nd Grade - Henley Voiles
  • 3rd Grade - Harper Weeks *District Winner 
  • 4th Grade - Eva Smith *District Winner 
  • 5th Grade - Miklayne King 

Hammond Creek Middle School

  • 6th Grade - Maya Amaya
  • 6th Grade - Lillian Bowers *District Winner 
  • 6th Grade - Cora Frye
  • 6th Grade - Shantal Moya
  • 6th Grade - Omarion Oscar
  • 6th Grade - Jose Perez
  • 7th Grade - Sydney Brown
  • 7th Grade - Jason Hennon 
  • 7th Grade - Andrea Najera *District Winner 
  • 7th Grade - Isabel Perez
  • 7th Grade - Allison RIvera
  • 7th Grade - Natalia Villalobos 

Dalton Junior High

  • 8th Grade - Oliva Bowen
  • 8th Grade - Rachel Edwards *District Winner 
  • 8th Grade - Silas Owens
  • 8th Grade - Rowan O'Shaughnessey
  • 8th Grade - Annabelle Rollins 
  • 8th Grade - Slade Swaney
  • 9th Grade - Eva Ashcraft
  • 9th Grade - Jose Nery Ochoa Durate 
  • 9th Grade - Jessica Escutia 
  • 9th Grade - Hope Hambrock
  • 9th Grade - Sarah Grace Keener *District Winner 
  • 9th Grade - Lilli Sharp 

Dalton High School

  • 10th Grade - Amaya Cruz
  • 10th Grade - Vanessa Lopez
  • 10th Grade - Karla Rosas
  • 10th Grade - Eisler Garcia 
  • 10th Grade - Jazmin Nunez *District Winner 
  • 11th Grade - Maria Perez
  • 11th Grade - Chrisaren Parker
  • 11th Grade - Ivette Raya
  • 11th Grade - Vianey Vidana
  • 11th Grade - Monica Calderon
  • 11th Grade - Emmy Vong
  • 12th Grade - Yasmeen Issa
  • 12th Grade - Linda Olvera-Jones 
  • 12th Grade - Daphne Vital
  • 12th Grade - Brooke Schlisner *District Winner 
  • 12th Grade - Anthony Rosillo
  • 12th Grade - Dylan Spaulding

The Dalton Academy

  • 10th Grade - Ayda Hernandez Bail
  • 10th Grade - Alica Gicelle Mendoza
  • 11th Grade - Callie Bartley
  • 11th Grade - Angelly Lemus-Delgado
  • 11th Grade - Jasper Harrison *District Winner 
  • 11th Grade - Rubi Medina
  • 11th Grade - Dylan McCalley
  • 11th Grade - Maria Ramirez Vasquez 
  • 12th Grade - Maya Cedillo
  • 12th Grade - Jazzmyn Lumpkin